U malom istarskom mjestu Roč, završilo je Otvoreno državno prvenstvo Hrvatske u preletima parajedrilicom (paragliderom). Na natjecanju je sudjelovalo ukupno 82 pilota iz Hrvatske, Mađarske, Austrije, Njemačke, Slovenije, Italije, Belgije i Australije što je samo potvrdilo visoku kvalitetu ovog natjecanja. Hrvatskih pilota bilo je ukupno 52.
Natjecanje je trajalo 7 dana od 20.06. do 26.06.2009. Od planiranih 7 natjecateljskih utrka, ukupno su održane 4 utrke duljine od 46 km do 65 km, dok su 3 utrke bile otkazane zbog nepovoljnog vjetra. Letjelo se na području cijele središnje Istre – Buzet, Lupoglav, Učka, Plomin, Boljun, Hum...
Natjecatelji su za vrijeme natjecanja postizali visine do 1.800 m iako su vremenski uvjeti bili takvi da su se mogle postizati visine do 2.200 metara. No zbog organičenja Kontrole zračnog prometa u Puli, nisu se smjele postizati visine veće od 1.800m. Letovi natjecatelja u prosjeku trajali su od 2 do 4 sata.
Natjecanje je proteklo bez niti jednog incidenta, što mogu potvrditi i članovi Gorske službe spašavanja koji su svakodnevno bili angažirani od strane organizatora natjecanja, sukladno visokim sigurnosnim standardima.

Organizatori natjecanja bili su Parajedriličarski klub Zagreb, Letačko društvo Zaprešić, dok su suorganizatori natjecanja bili Klub slobodnog letenja Tići iz Buzeta, te Hrvatski zrakoplovni savez.

Direktor natjecanja bio je Godfrey Wennes iz Australije (direktor Svjetskog prvenstva iz 2007. god., te bivši svjetski rekorder s preletenih 335 km s parajedrilicom.

Fotografija 5 najboljih ovogodišnjih hrvatskih pilota s ceremonije dodjele nagrada.